Main menu

Pages


Cryptocurrency nedir?

Cryptocurrency, bir değişim aracı olarak kullanılan bir tür dijital varlıktır. En ünlüsü Bitcoin'dir. Kripto para birimleri için diğer yaygın terimler, dijital belirteçler veya dijital varlıklardır. Hepsi blok zinciri adı verilen dağıtılmış defterlerde saklanır. Her blok zincirinin kendi dijital jetonu vardır. Bitcoin durumunda, Bitcoin belirtecidir. Diğer örnekler Ethereum, Litecoin, Monero, Dash, Zcash, vs.'dir. Her dijital madeni paranın kendine has özellikleri ve işlevleri vardır. Bu eğitim Bitcoin'e odaklanacak ancak başka herhangi bir kripto para birimi için de kullanılabilir.

Bitcoin ve diğer Kripto para birimleri nereden alınır
Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın alabileceğiniz farklı yerler vardır (şekle bakın). Aşağıdakiler arasından seçim yapabilirsiniz:

Kripto para borsası (çevrimiçi)
Bitcoin ATM'leri (içine para koyarsınız ve bitcoin cüzdanınızı yükleyebilirsiniz)
Bitcoin Kupon Kartları (yani Avusturya Postanesi , House of Nakamoto , Azteco London )
Başkalarından şahsen satın alın
 Bitcoin satın almak için banka havaleleri, kredi kartları, nakit veya Paypal gibi standart ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Hepsinin artıları ve eksileri var. Banka havaleleri diğer yöntemlere göre daha yavaştır; kredi kartlarının yüksek işlem ücretleri vardır, paypal'ın işlem limitleri vardır ve nakit en iyi döviz kurlarını almaz. Aşağıdaki şekil size kripto para birimini satın alma yolları ve olası ödeme yöntemleri hakkında kısa bir genel bakış sağlayacaktır.

Cryptocurrency Borsaları
Madeni para almaya başlamanın en iyi yolu, büyük kripto para birimi değişim web sitelerinden biriyle bir cüzdan açmaktır. Bir hesap açmak için her kullanıcının resmi bir belge kimliği sağlaması gerekir. Borsada, popüler paraların çoğunu satın alabilir ve aynı cüzdanda tutabilirsiniz. Kullanışlı ve size çok zaman kazandıracak. Cüzdan türüne çevrimiçi cüzdan denir ve insanlar paralarını güvende tutmak için borsaya güvenirler. İlk bitcoin'inizi veya başka bir kripto para birimini satın aldıktan sonra, fonları yalnızca sizin kontrolünüzde olan daha güvenli bir cüzdana aktarmayı düşünmelisiniz. Kripto para satın almanın farklı yolları vardır. Basitlik uğruna Bitcoin'e odaklanalım.

Coinbase  , ABD'deki en popüler çevrimiçi Bitcoin borsasıdır. Bir dizi Avrupa ülkesinde de çalışır ve sınıfının en iyisi kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirliği sağlar. Coinbase'in, platformunda depolanan tüm fonları sigortalayan birkaç borsadan biri olduğu belirtilmelidir. Bir güvenlik ihlali durumunda, sigorta poliçesi kayıpları karşılamalıdır. Şirket aynı zamanda bir mobil uygulama da sunuyor. Bitcoin'i banka havalesi veya kredi kartı ile satın alabilirsiniz.
Anycoindirect  , bir Avrupa kripto para borsasıdır. Özel bir çevrimiçi cüzdan sağlamaz. Müşteriler, sağlayıcıya para göndermek için banka hesaplarını kullanır. Para alındıktan sonra kullanıcılar verdikleri adrese aktarılan Bitcoin cinsinden tutarı alırlar.
Cex  , kredi kartı veya banka havalesi ile bitcoin satın almaya izin verir. Borsa dünya çapında kapsama alanına sahiptir ve marj ticareti için de bir ticaret * platformu sunar.
Shapeshift  , farklı bir değişim türüdür. Platform, farklı kripto para birimleri portföyüne sahip kullanıcıları hedefliyor. Değişimin arkasındaki fikir, bir hesap açmaya bile gerek kalmadan kolayca diğer coinlerle takas etmektir. Yüksek derecede mahremiyet sunar. Zaten bitcoin'e sahipseniz, burası diğer kripto para birimlerini satın almak için harika bir yerdir.
LocalBitcoins  , bir P2P (Eşler Arası veya Kişiden Kişiye ) Bitcoin değişimidir. Alıcılar ve satıcılar ticaret şartları üzerinde anlaşırlar. Borsa, bitcoin ticareti yapmak isteyen yerel insanları birbirine bağlar. Ödeme yöntemleri satıcılar tarafından belirlenir, Paypal ile, banka havalesi yoluyla ve hatta nakit para ile coin satın alabilirsiniz. Platform yüksek derecede gizlilik sunabilir.
Kraken  , ABD merkezli kripto para borsası ve ticaret * platformudur. Avrupa'da da faaliyet göstermektedir. Bitcoin marj ticareti sunar. Kraken'den bitcoin satın almanın tek yolu banka havaleleridir.
Bitrush , şu anda Avrupa'da faaliyet gösteren bir kripto para borsasıdır. İnsanlar kredi kartı, iDEAL, Bancontact ve MyBank ile anında para satın alabilirler.
Bitstamp  , AB'de düzenlenmiş ve lisanslı ilk sanal para borsasıdır. Kullanıcılar paralarını banka havalesi yoluyla yatırabilir ve bitcoin satın alabilirler. Bitstamp ayrıca bir ticaret * platformudur.
Gemini , bir kripto para borsası ve ticaret platformudur. Şu anda yalnızca ABD'de faaliyet göstermektedir. Hem bireysel hem de kurumsal müşterilerin dijital varlıkları satın almasına, satmasına ve depolamasına olanak tanır. Ek olarak, FDIC platformu, intifa hakkı sahibi başına 250.000 $ 'a kadar sigortalar (yalnızca ABD doları). Banka depozitosu yoluyla bitcoin satın alabilirsiniz.
OkCoin  , Çin'in en büyük borsalarından ve ticaret * platformlarından biridir
Coinmama  , bir banka veya kredi kartıyla bitcoin satın almanıza izin verme konusunda uzmanlaşmış bir Bitcoin brokeridir.
 

Bitcoin ATM'leri
Halka açık yerlerdeki ATM'ler, insanlara nakit parayla bitcoin satın alma fırsatı verir. Madeni paraları seçtiğiniz bir adrese transfer etmek için önce bir cüzdan kurmanız gerekecektir. 

 

Bitcoin Kupon Kartları / Hediye Kartları
Kupon kartları bölgenizdeki mağazalardan satın alınabilir. Bunlar diğer tüm hediye kartları gibi görünür ve çevrimiçi olarak kullanılabilir. Kartlar küçük alışverişler için uygundur.

Cüzdanlar: Paralarınızı Nerede Yönetirsiniz?
Bitcoin gibi madeni paralar sözde “cüzdanlarda” saklanır. Bir cüzdanı banka hesabınız olarak düşünün. Aradaki fark, kripto dünyasında, bir finans kurumu gibi paranızla ilgilenen üçüncü bir tarafınız olmamasıdır. Bir sermaye kaybı veya güvenlik ihlali durumunda, geri alma yoktur. Doğru adımları atmak, paranızı güvence altına almak için çok önemlidir. Kendi bankanız olmak daha fazla dikkat ve sorumluluk gerektirir.

Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini kullanmaya başlamak için önce bir kripto cüzdanına ihtiyacınız var. M-cüzdan, kullanıcının özel ve genel anahtarlarını saklar, bu da jeton gönderip almaya izin verir. Farklı kripto para birimleri, web sitelerinde bulunabilecek kendi masaüstü veya çevrimiçi cüzdanlarını sunar. Bir cüzdan herhangi bir bozuk para saklamaz. Cüzdanın tek rolü, kullanıcının özel anahtarlarını güvende tutmak ve ilgili blok zincirine bağlanmaktır. Özel anahtarlar, taraflar arasında fonların hareketine izin verir. Özel anahtarınızı ev anahtarınız olarak düşünün, eğer başka birine verirseniz, o da sizin kadar güce sahip olacaktır. Madeni paraların asla cüzdanınızda saklanmadığını unutmayın. Blockchain'de ne kadar Bitcoin izlendiğinin sahibi kim. Kullanılabilirlik ve güvenlik düzeyinde farklılık gösteren dört tür cüzdan vardır.

 

Cüzdan Türleri
Masaüstü veya Mobil Cüzdan:  Bu en yaygın cüzdan türüdür. Bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza bir uygulama indirilmelidir. Kullanıcının özel anahtarlarını cihazda saklayacaktır, bu nedenle cüzdanın düzenli olarak yedeklerini almanız ve bunları bilgisayarınızın yanı sıra farklı bir cihazda (USB bellek vb.) Saklamanız şiddetle tavsiye edilir. Bir mobil cüzdan, gerçek bir nakit cüzdan ile karşılaştırılabilir. İnsanlar tüm servetlerini arka cebinde tutmazlar ve tüm kripto paralarınızı akıllı telefonunuzda saklamamalısınız. Mobil cüzdanlar gerçek nakit cüzdanlarla karşılaştırılabilir.

Copay.io (Masaüstü / Mobil)
Jaxx.io (Masaüstü / Mobil)
Mycelium.com (Mobil)
Electrum.org (Masaüstü)
Exodus.io  (Masaüstü)
 

Çevrimiçi Cüzdanlar bir sunucuda barındırılan web tabanlı cüzdanlardır. Her çevrimiçi cüzdan, oturum açmak için bir şifre gerektirir. Bu cüzdanların iyi tarafı kullanılabilirliktir. Mümkün olduğunca az kurulum gerektirdikleri için en kullanıcı dostudurlar. Olumsuz yanı, cüzdan sahibinin hırsızlık kurbanı olabilecek veya cüzdana erişimi iptal edebilecek üçüncü bir tarafa bağımlı olmasıdır. Çevrimiçi bir cüzdanda büyük değerler saklamamanız önerilir. Girişte 2 faktörlü kimlik doğrulamanın (2FA) etkinleştirilmesi şiddetle tavsiye edilir. 2FA'nın etkin olmasına rağmen, kullanıcılardan çalınan paralar olduğu bildirildi. Bilgisayar korsanları, kurbanların telefon numaralarını taşıyıcılarından çalmak için sosyal mühendislik teknikleri kullanıyor. Bu telefon numaraları, çevrimiçi bankacılıklarında bile çevrimiçi cüzdanları için 2FA olarak kullanıldı.

Blockchain.info
Coinbase.com
 

Donanım Cüzdanı  , kullanıcının özel anahtarlarını güvenli bir donanım cihazında (örn. USB bellek) saklayan özel bir cüzdan türüdür. Donanım cüzdanları, bilgisayara veya cep telefonuna özel bir uygulama yükleyerek ve USB aracılığıyla fiziksel cihaza bağlayarak çalışır. Bu şekilde özel anahtarlar çevrimdışı olarak saklanır ve bu nedenle virüslere veya internetten saldırılara maruz kalmaz. Olumsuz yanı, önce cihazı satın almanız gerektiğidir.

Ledgerwallet.com
Bitcointrezor.com
Keepkey.com
 

Kağıt Cüzdanlar:  Bu durumda, kişiler kendi özel ve genel anahtarlarını oluşturabilir ve bunları çevrimdışı depolama için bir kağıda yazdırabilir. Bu yöntem, dijital verilerin herhangi bir cihazda saklanmasını önleyerek mümkün olan en güçlü güvenliği sunar, ancak kullanılabilirlikten ödün verir. Kağıda basıldıktan sonra bu cüzdanların güvenli bir yerde saklanması gerekir. Kağıt parçasını kaybetmek, cüzdandaki parayı kullanılamaz hale getirir. Kontrol edin:  Bitaddress.org Kağıt cüzdan
Kağıt cüzdan (solda para almak için genel adrestir ve sağda paraya erişmek için özel anahtardır)

 

Yedeklemeler: Paralarınızı nasıl güvence altına alabilirsiniz
Bir cüzdan oluşturduktan sonra yapmanız gereken ilk şey bir yedekleme yapmaktır. Cüzdanınıza erişimi kaybetmek, paranızı yakmakla aynı şeydir. Cüzdanınızı ilk kez başlattıktan sonra, size 12 kelimelik bir kurtarma ifadesi sunulur (İfade 12 ila 24 kelime arasında olabilir). Bazı cüzdanlar bu cümleyi yalnızca bir kez gösterir.

Kelimeleri yazdığınızdan ve onları güvende tuttuğunuzdan emin olun. Birisi bu kelimelere erişim kazanırsa, paranıza erişim izni verilebilir (bu kılavuzda ele alınmayan farklı senaryolar vardır, ancak genel olarak ifade diğer kişilerden gizli tutulmalıdır).

Lütfen yangın ve diğer doğal afet olasılığını göz önünde bulundurun. Yanmaz bir saklama kutusuna sahip olmak güzel bir güvenlik eklentisidir. Cüzdanınızı 12 kelimelik ifadeden kurtarmanız gerekirse, herhangi bir cihaza yalnızca cüzdan programının yeni bir kopyasını yüklemeniz ve başlangıçta ifadeyi girmeniz gerekecektir.

Sonra sihir gerçekleşir ve cüzdanınız içindeki para ile birlikte geri yüklenir. 12 kelimelik cümlenin kaybedilmesi durumunda, paranızı uygun şekilde yedeklenmiş yeni bir cüzdana aktarmanız şiddetle tavsiye edilir. 12 kelimelik ifadeyi bilgisayarınızda saklamak tehlikelidir çünkü her zaman bir güvenlik ihlali tehlikesi olacaktır.


Bitcoin nasıl alınır
Yedekleme için 12 kelimelik ifadenin kullanılmayacağı senaryolar vardır. İlk senaryo, çevrimiçi barındırılan cüzdanlardır. Kullanıcılar bu cüzdanlar için özel anahtarlara sahip değildir. Takas sahibi onları saklıyor. Web sitesi kapanırsa, anahtarlar da onunla birlikte kaybolur ve kullanıcı fonlarına erişim artık mümkün olmaz. İkinci senaryo kağıt cüzdanlardır. Özel anahtar dahil tüm bilgiler kağıda basıldığı için ifadeye gerek yoktur.

Bazı cüzdanlar hala yedekleme için 12 kelimelik yedekleme ifadesini kullanmamaktadır (örnek: tam düğüm cüzdanları). Bu cüzdanlara deterministik olmayan (Rastgele) Cüzdanlar denir. Böyle bir cüzdan, Bitcoin Core tam düğüm istemcisidir. Bu cüzdanların kullanıcı tarafından manuel olarak yedeklenmesi gerekir. Bu, özel anahtarları içeren dosyaları ayrı bir depolama cihazına (örn. USB çubuğuna) kopyalayarak çalışır. Bu dosyaların birden çok kopyasının alınması tavsiye edilir.

 
Kripto Para Birimlerini Gönderme ve Alma
Bitcoin cüzdan
QR kodu ve dizesi şeklinde kullanıcının adresi (mobil cüzdan)

Cüzdanınızın en önemli kısmı adresinizdir. Adresi jeton göndermek ve almak için kullanırsınız. Hemen hemen tüm kripto para birimi adresleri şuna benzer:  1KDCn9XLVu3xNyr7ox64yjLw3kvKM1bADM.

Bunu banka hesap numaranız olarak düşünün. Bu diziler aynı zamanda QR kodlarıyla da temsil edilebilir. QR kodları, daha kolay kullanım için mobil cüzdanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kripto para birimi işlemlerinin benzersiz işlem kimlikleri vardır ve geri alınamaz. Parayı birine gönderdikten sonra geri dönüş yoktur.

Bir işlemin geçerli olması için ağ tarafından doğrulanması gerekir. Bu sürece " onay " denir . Ağın yüküne bağlı olarak bir onay birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir.

Kullanıcılar her işlem için küçük bir ücret ödemek zorundadır. Ücret 1 sentin altından birkaç sente, hatta bazen bir dolara kadar değişebilir ve otomatik olarak bakiyenizden düşülür.

Birçok cüzdan, Bitcoin bakiyenizi USD veya EUR eşdeğeri olarak görme fırsatı sunar. Bu şekilde birine göndermek istediğiniz USD veya EUR miktarını yazabilirsiniz ve cüzdan işlem için gereken Bitcoin miktarını otomatik olarak hesaplayacaktır.

 

Blok Gezgini'nde İşlemleri İzleyin
Bir blok zinciri, Bitcoin dahil herhangi bir kripto para biriminin bel kemiğidir. Hemen hemen tüm kripto para birimleri halka açık blok zincirlerinde çalışır. Ayrıca, Bitcoin blok zincirinde gerçekleşen her işlem kaydedilir ve sözde bir blok gezgini ziyaret edilerek herkes tarafından çevrimiçi olarak görüntülenebilir . Bu kaşifler, ağdaki işlemlerin canlı beslemesini gösteren web siteleridir.

Bir işlemi takip etmek için işlem kimliğini arama kutusuna yapıştırabilirsiniz. Bu işlem kimlikleri her işlem için benzersizdir ve cüzdanınızda gösterilir. Bir adresten veya bir adresten yapılan bir işlemi takip etmenin diğer bir yolu, adresi arama kutusuna yapıştırmaktır. Bu şekilde, blok gezgini bu adresle ilişkili tüm gelen ve giden işlemleri gösterir.

Blok kaşifleri, örneğin blok zincirindeki toplam işlem sayısı veya benzersiz Bitcoin adreslerinin sayısı gibi farklı istatistikler için kullanılabilir. (Bitcoin blok gezgini örneği: Blockchain.info )